Aktuálně


Vzdělávání za námi a léto před námi

Máme za sebou seminář s náročným tématem, jehož kapacita byla zcela naplněna a který bude mít pokračování v říjnu. Během semináře se řešily různé situace: vážné, méně vážné a i úsměvné. A to je to, co máme na našich seminářích tak rádi: bezpečí, sdílení, klid, mít chvíli jen pro sebe a i třeba to zjištění, že mé starosti nejsou zase až tak velké, jako má ten druhý a že, když se chce, vše je řešitelné. A o tom to také je, opakovat si základy komunikace s dětmi, dospívajícími a dospělými, protože biologičtí rodiče jsou neodmyslitelnou součástí pěstounské péče, ač se nám to někdy nemusí líbit. Učit se ve výchově laskavé důslednosti, nebát se říci si o pomoc...

Dětem za měsíc začnou vytoužené prázdniny, už teď se těší na tábory, dovolené a nebo jen na čas bez školních povinností. Já se těším, že se s Vámi i v tomto období uvidím, při pravidelných návštěvách u Vás v rodině nebo u mě v kanceláři.

Přeji Vám krásné a pohodové letní měsíce :-) Gábina

Vzdělávací seminář pro pěstouny

termín: 21.5.2024

téma: "Trauma u dětí v pěstounské péči I." - na tomto semináři budeme sdílet, diskutovat a společně hledat odpovědi na následující otázky:

- Co je to trauma

- Jak vzniká

- Jaké má následky

- Kroky na cestě terapeutického rodičovství

- Jak pracovat s dítětem a pochopit, proč se chová tak, jak se chová

- Terapeutické rodičovství v praxi

- Shrnutí, diskuse

lektorkou bude opět PhDr. Ivana Honzlová

Těšíme se na setkání s Vámi :-)Poděkování

Vážení kolegové, přátelé, moji milí pěstouni, dovolte mi před branami vánočních svátků a nového roku poděkovat za dosavadní spolupráci, která je pro mě vždy inspirující, stále přinášející nové poznatky, zajímavá řešení nenadálých situací a také pocit, že to, co dělám, má smysl. To ostatně spatřujeme, když se podíváme na "naše" děti v pěstounských rodinách, kterým pocit klidu, lásky a znovunalezení bezpečného prostředí, neskutečně prospívá a uzdravuje je. V tomto zvláštním období roku si přeji, aby Vaše srdce bylo plné naděje, radosti a nekonečné lásky.

Krásné prožití svátků vánočních, hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce přeje Gábina 


Vzdělávací seminář pro pěstouny je úspěšně za námi :-)

Na konci září proběhl velmi zajímavý seminář na téma: "Jak komunikovat s dospívajícími a jak to vše přežít?" Na semináři jako vždy panovala velmi přátelská a otevřená atmosféra. Pro některé pěstouny to byla první zkušenost s prezenční formou vzdělávání a i jim je třeba poděkovat, že se velmi rychle zorientovali, jak to na semináři "chodí" a že jde o bezpečné prostředí, kde můžou sdílet své zkušenosti z výchovy dětí v NRP. 

Již nyní se připravují témata a termíny na první polovinu příštího roku:

5.3.2024 se můžete těšit na seminář s tématem: "Psychohygiena pro pěstouny na každý den v praxi" 

21.5.2024 téma se teprve domlouvá a ladí 


Vzdělávací seminář pro pěstouny

termín: 26.9.2023

téma: "Jak komunikovat s dospívajícími a jak dospívání "přežít"?" - na tomto semináři budeme sdílet, diskutovat a společně hledat odpovědi na následující otázky:

- Co se to s nimi děje?

- Je dospívání dětí v NRP náročným vývojovým obdobím?

- Co potřebují?

- Jak s nimi komunikovat? A jak ne?

- Co nám dospívající vzkazují?

- Praktické ukázky


Vzdělávací seminář pro pěstouny

téma: "Ano, nebo ne - odměny a tresty ve výchově?"

termín: 15.3.2023

lektorka: PhDr. Ivana Honzlová

Těšíme se na setkání s Vámi :-)


Poděkování

Milí pěstouni, děti, kolegové, 

chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za pohodový rok 2022, zejména pak za důvěru a férovost, kterou z Vaší strany cítím a díky které se mi s Vámi velmi dobře a efektivně pracuje. Do nového roku Vám všem přeji hlavně hodně zdraví a rodinné pohody a už se těším, až se opět uvidíme v rámci návštěv v rodině, u mě v kanceláři, při vzdělávacích akcích a nebo jen tak na ulici. Vždy jde pro mě o milé setkání, které zahřeje u srdce.

Mějte se krásně a buďte zdraví!!!

Gábina 


Informace k povinnému vzdělávání
20.9.2022 se uskutečnil prezenční seminář na téma "Stop dokonalosti - Stop perfekcionalismu". Seminář na toto téma byl z různých důvodů odkládán a musím říct, že to bylo asi dobře, protože se nakonec moc povedl a všichni přítomní byli spokojeni. 

Nyní nás čeká sychravé počasí, čísla nakažených se zvedají a protože pro nás bylo vždy na prvním místě Vaše bezpečí, připravujeme pro Vás e-learningovou formu seminářů a k té prezenční bychom se vrátili zase až na jaře.

Můžete se těšit na e-learning na téma: Prevence ve výchově - sociální sítě I. a II. Finanční gramotnost a na dalších se usilovně pracuje


Mějte hezké podzimní dny :-)

Gábina a Terezka


Týden (pro) pěstounství - filmové odpoledne promítání cyklu "RODIČE NAPOŘÁD"


Těmito krásnými obrázky mě obdarovala Anička (9 let) z Pardubic a já mám velkou radost, že svůj talent bude rozvíjet dále a od září dokonce i pod odborným vedením:-)

Je polovina prázdnin za námi, spousty z Vás už máte tábory a dovolené za sebou, bylo příjemné při rozhovorech s Vámi poslouchat, jak jste si odpočinuli a spoustu nového zažili. Tak těm z Vás, co máte dovču, tábory nebo výlety teprve před sebou, přeji pěkné počasí, prima náladu, hezké zážitky a těším se, až se společně zase sejdeme :-)


Vzdělávání
 termíny a témata:
18.5.2022

"Terapeutické rodičovství"

21.6.2022

"Stop dokonalosti - Stop perfekcionalismu"

lektorka: PhDr. Ivana Honzlová
Těšíme se na setkání s Vámi :-)


Zítřejší seminář na téma: "Terapeutické rodičovství" se z důvodu nemoci Pověřené osoby neuskuteční. O náhradním termínu budete co nejdříve informováni. Děkuji za pochopení. G.M. 


Vzdělávání jaro 2022 - témata a termíny

“TERAPEUTICKÉ RODIČOVSTVÍ" - 21. dubna 2022

 • Co to je terapeutické rodičovství
 • Hlavní principy terapeutického rodičovství
 • Proč nefungují běžné výchovné postupy, např. tak, jako u biologických dětí?
 • Proč se někdy dítě chová tak, jak se chová - co se za prožíváním a chováním dítěte může skrývat?
 • Techniky terapeutického rodičovství v praxi
 • Shrnutí, diskuse

"STOP DOKONALOSTI - STOP PERFEKCIONALISMU?" - 18.května 2022

 • Dokonalost neboli?
 • Perfekcionismus je totéž jako snaha o dokonalost (co je to perfekcionismus, jak poznáme, že nás omezuje, jak se s ním vypořádat)?
 • Co přináší honba za dokonalostí?
 • Existují důvody k nedokonalosti?
 • Je dokonalost člověka v jeho nedokonalosti?
 • Situace ze života pěstounských rodin v praxi
 • Shrnutí, diskuse

Vše o novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí:

https://www.mpsv.cz/web/cz/novela-zakona-o-socialne-pravni-ochrane-deti


Podzimní ohlédnutí...

I v adventním čase se našel prostor ke zhodnocení posledních měsíců. Na konci měsíce září jsme úspěšně prošly Inspekcí poskytování sociálně-právní ochrany. Z výsledku inspekce máme velkou radost. Je to samozřejmě i velká úleva a zároveň závazek některé činnosti vylepšit, jiné zjednodušit, aby naše služba byla co nejkvalitnější a oboustranně jsme cítili, že je mezi námi ta správná chemie :-). V měsíci září jsme stihly uspořádat i dva prezenční semináře, z čehož máme asi radost největší. Vidět se a vzájemně sdílet každodenní radosti i starosti z výchovy našich dětí, je vždy povznášející, inspirující a už teď se těšíme na jaro, až se zase takto společně budeme scházet. Nyní se intenzivně věnujeme novele zákona o sociálně-právní ochraně, která se negativně projeví ve Vašich rodinných rozpočtech, myslím teď příbuzenskou pěstounskou péči. Objíždíme Vás a vysvětlujeme, co změny přinesou a jak se na ně co nejlépe připravit.

Naši milí, přejeme Vám pohodový adventní čas, nejdůležitější je zdraví, tak se nesnažte mít vše perfektní a hlavně na sebe a své blízké dávejte pozor.:-) Do nového roku Vám pak přejeme kromě již zmiňovaného zdraví i klid a lásku v rodině, hodně trpělivosti při výchově dětí, mnoho radostí z jejích krůčků a drobných úspěchů a ať se zase můžeme setkávat bez různých omezení. I když i ta zvládáte skvěle :-P

Děkujeme, máme Vás rády.
G + T


Zúčastnily jsme se akce: "Rozběhneme pěstounství aneb poběžíme spolu"

V sobotu 18.9.2021 se v Chrudimi v parku na Střelnici konala akce v rámci Týdne (pro) pěstounství pod názvem "Rozběhneme pěstounství aneb poběžíme spolu". V rámci akce byl zajištěn bohatý doprovodný program pro děti, informační stánek pro zájemce o pěstounskou péči, kde jsme zodpovídaly mnoho zajímavých dotazů. Počasí se také umoudřilo a tak můžeme jen poděkovat MěÚ Chrudim, oddělení sociálních věcí pod vedením vedoucí Mgr. Radky Pochobradské a jejího skvělého týmu, že nám bylo umožněno se takové akce zúčastnit.

Sportu zdar a pěstounství zvlášť!!!

G a T


Co nám září přinese?

Kromě toho, že nám děti nastoupí do škol a školek, se můžeme těšit na dva semináře v termínech 7.9. a 21.9. Už je i známo téma druhého semináře a myslím, že se nudit nebudeme: "Specifika péče o děti vlastních dětí - zvládnutí role prarodičů s rolí pěstounů".

My se můžeme těšit :-) na inspekci, která proběhne v termínu 22. - 24.9. v prostorách kanceláře a která se dotkne i některých z Vás. Již nyní jsem hovořila s několika pěstouny a požádala je o účast při rozhovoru se členy inspekce. Nebojte, kontrolovanými budeme jen já s Terezkou ;-).Věřím, že se vše vydaří, děti půjdou do školy, užijeme si semináře a inspekce dopadne dobře. Teď máme ještě prázdniny, tak si je všichni užijme a nabírejme síly na nový školní rok.


Krásné a slunečné dny Vám přeje Gábina a Tereza


Prázdniny jsou před námi a tak mi dovolte jen pár informací:

 • v tyto dny Vás objíždím kvůli podkladům, žádostí, které se týkají respitních pobytů
 • do konce května byla možnost si splnit 6 hodin vzdělávání pomocí nové metody, a to vyplněním pracovních listů tentokrát na téma "Spokojená rodina I." V současné době se připravují nová témata, o kterých Vás budu včas informovat. Tato metoda se v časech, kdy jsme se nemohli setkávat na seminářích, osvědčila, někteří ji budou využívat i v nadcházejícím období v kombinaci s prezenčními semináři, a to je má další informace. Již máme stanoveny termíny dvou zářijových seminářů

7.9.2021 - Zdravá identita dítěte v NRP

21.9.2021 - téma se připravuje

 • dále Vás také musím informovat o termínech čerpání mé dovolené: 16. - 23.6., 1. - 12.7., 2 - 6.8. V těchto dnech mě bude zastupovat kolegyně Bc. Tereza Pozdníková - 774 486 069, na kterou se můžete v případě potřeby obracet. Protože jsem se ale nyní v červnu se všemi viděla a návštěvy v rodinách plánuji i v červenci a srpnu, tak věřím, že nenastanou žádné nepředvídatelné situace a budete si moci prázdniny s dětmi užívat v klidu a bez starostí.

Tímto Vám přejeme krásné léto, hodně zdraví a pohody. Odpočívejte, všichni si to po náročných měsících zasloužíte:-)

Gábina a Tereza 


Rozvoz ochranných prostředků


Moc Vás všechny zdravíme a chceme Vás informovat o tom, že byly ze státních hmotných rezerv uvolněny ochranné prostředky pro pěstounské rodiny (roušky pro děti do 15 let a respirátory pro pěstouny a děti nad 15 let). Všechny budeme včas telefonicky informovat o tom, kdy Vám vše rozvezeme a předáme.


Přejeme všem vnitřní klid a stabilitu. Držte se, buďte opatrní a hlavně zdraví.

Gábina M. a Tereza P.


Moji milí, nikoho z nás nenapadlo, co nás všechno v roce 2020 potká, jaký kolotoč událostí se roztočí. Mnohému nás ale letošní rok i naučil. Naučil nás zpomalit a to doslova, začít uvažovat v mnohých ohledech jinak, nemyslet si, že máme vše jisté, uvědomit si, co je skutečně cenné a důležité a že právě tyto věci nejsou hned vidět. Všichni jsme zpomalili, opustili jsme to zběsilé tempo, které jsme si za poslední dobu zvolili a vrátili se ke skutečné podstatě života. Učili jsme se žít i pracovat jinak.

Moc Vám chci všem poděkovat za spolupráci v tomto roce, za vstřícnost a důvěru, kterou z Vaší strany vnímám. Moc si toho vážím. Vám všem přeji do nového roku hodně zdraví, klidu, lásky a optimismu nejen na Vaší tváři ale i ve Vašich srdcích.

Gabriela Mikulecká


Snažím se v této podivné době nezahálet :-) Vzdělávám se, aby naše spolupráce byla ještě příjemnější, respektující a hlavně užitečná!


Aktualizace dle usnesení vlády o přijetí krizového opatření č. 1078, 1079 a 1080


Kontakt zaměstnanců, kteří doprovázejí osoby pečující, osoby v evidenci a jim svěřené děti dle § 47b odst. 5 zákona o SPOD lze za současných opatření realizovat distančně, osobní kontakt je třeba omezit na nezbytné minimum.


Informace k povinnému vzdělávání

V září se nám podařilo uskutečnit dva prezenční semináře (viz přiložené foto z nich). Bohužel říjnový a ani listopadový seminář se již neuskuteční. Někteří z Vás si v listopadu zkusí e-learningovou formu vzdělávání od společnost Médea a pevně věřím, že po Novém roce už bude situace klidnější a bude nám umožněno, abychom se v rámci seminářů viděli naživo protože to je beztak nejlepší :-) Stejně jako celá republika, i já nyní funguji v omezenějším režimu, ale po předchozí telefonické domluvě se schůzka v kanceláři v Chrudimi nebo i u Vás v rodině může uskutečnit. 

Přeji Vám hlavně zdraví a trpělivost v rámci domácí výuky Vašich dětí.


Seminář 8.10.2020 se musí z důvodu povinné karantény pověřené osoby zrušit!!!

Hezký den, do všech rodin :-) Minulý týden jsem bohužel měla kontakt s pozitivní osobou a jsem v povinné karanténě. Naštěstí pouze do pátku 9.10 2020, protože mé výsledky na Covid 19 vyšly negativně. V této nelehké době se nám podařilo uskutečnit dva ze čtyř plánovaných podzimních seminářů. Zvládli jsme to v rouškách a za přísnějších hygienických opatření. Bylo vidět i na Vašich reakcích, že jste si společně strávený čas užili a my s Vámi. Zatím se s lektorkou domlouváme na náhradním termínu semináře "Zdravá identita dítěte v NRP". Hodně bude záležet na dalších vládních opatřeních a na ně budeme reagovat. O všem Vás budu včas informovat. Listopadový termín semináře zatím zůstává v platnosti.

Chceme Vám s kolegyní poděkovat za zodpovědné chování na seminářích i mimo ně. Držte se a buďte zdrávi :-)


Od 10.09. 2020 roušky POVINNÉ ve vnitřních prostorách, takže zítra roušky s sebou!!! Kdo nebude mít svou, dostane od nás roušku jednorázovou!!! Společně to zvládneme :-) 


Podzimní termíny vzdělávacích seminářů a organizační pokyny!!!


10.09. 2020 - Bezpečně na internetu - kyberšikana a sexting I. (lektorky: G. Mikulecká, T. Šustrová)

17.09.2020 - Komunikace v rodině - Jak komunikovat, abychom si rozuměli? (lektorka: I. Honzlová)

08.10.2020 - Zdravá identita dítěte v NRP (lektorka: I. Honzlová)

05.11.2020 - Bezpečně na internetu - kyberšikana a sexting I. (lektorky: G. Mikulecká, T. Šustrová)

Semináře se uskuteční v kanceláři Pověřené osoby na adrese : Čs. Partyzánů 26, v Chrudimi. Počátek všech seminářů v 8.15 hod.

Během seminářů budeme dodržovat preventivní hygienická opatření - dezinfekce prostor, dezinfekce rukou, používání jednorázového nádobí, častější větrání, pokud možno dodržování rozestupů a omezení osobního fyzického kontaktu (objímání, podávání rukou..)

Roušky dle nařízení vlády zatím nejsou povinné. Přesto bych Vás ráda poprosila, abyste si je s sebou raději vzali s tím, že se na jejich používání můžeme domluvit v rámci skupiny (pokud by zde byl například někdo, kdo se cítí více ohrožený apod.) Je také možné, že lektoři budou používat ochranné pomůcky (respirátory, štíty, roušky...) Je to z preventivních důvodů, jelikož se při lektorování setkávají s větším množstvím osob z různých profesí a regionů.

Těšíme se na Vás :-)Kampaň Staň se pěstounem!
V rámci kampaně byl natočen krátký dokument O pěstounství, ve kterém argumenty PRO pěstounskou péči neobhajují odborníci z vědeckých kruhů či pěstouni, ale PRO pěstounství zde hovoří mladí lidé, kteří náhradní rodinnou péčí sami prošli nebo k nim domů přišel nový sourozenec z dětského domova. Jak tuto etapu svého života prožili? Co o ní řekli? Proč je rodina tak důležitá?

více: 

https://www.youtube.com/watch?v=bkpvMUk-7-U&fbclid=IwAR2PVz5mgCPLPz7P-kHjmf3lB3HGZ38SUmnf6uXCvXQWSNyk-jfOmDVtdsw


Novinky u pověřené osoby

V červnu se rozšířilo naše pověření pro celý Pardubický kraj. Máme velkou radost a proč píši v množném čísle? Od května mám novou spolupracovnici Terezu Šustrovou, která bude v některých rodinách působit jako klíčová sociální pracovnice - více v sekci kontakty. 


S ohledem na ukončení nouzového stavu jsem po telefonické domluvě opět připravena Vás přijmout 
v kanceláři v Chrudimi nebo Vás navštívit ve Vašich domácnostech.

Těším se na Vás :-)


Pozor změna!!! 
Ruší se i termín semináře, který byl stanoven na 2.6. 2020
Nové termíny seminářů: 17.9. 2020 téma: "KOMUNIKACE V RODINĚ - Jak komunikovat, abychom si rozuměli?" 8.10. 2020 téma se ještě domlouvá
Lektorem pro oba semináře bude opět PhDr. Ivana Honzlová


Vzdělávání pěstounů

26. 03. 2020 - "KOMUNIKACE V RODINĚ - Jak komunikovat, abychom si rozuměli?" - na semináři budeme společně hledat odpovědi na mnoho otázek např.: Co je to komunikace, druhy komunikace? Co komunikaci v rodině ovlivňuje? Komunikace v rodině X Vztahy v rodině; Nejčastější chyby v komunikaci aneb Takto ne; Praktická doporučení jak komunikovat, abychom si v rodině rozuměli.


Vzdělávání pěstounů 

23. 01. 2020 - "Příbuzenská pěstounská péče a její specifika" - vznik příbuzenské pěstounské péče - čemu je nová rodina vystavena - čemu jsou vystaveny děti v příbuzenské pěstounské péči - čeho by se měli pěstouni v příbuzenské pěstounské péči vyvarovat - vztahy v rámci příbuzenské pěstounské péče, vztahy s biologickou rodinou, zdravá identita dítěte.


Vzdělávání pěstounů 

24. 09. 2019 - "Jak to vše zvládat?" - Co pěstouny posiluje X Co vnímají jako zatěžující, Stres byl, je a bude? Syndrom vyhoření? To se mě netýká? Netýká? Nejsme stroje, jsme JEN LIDÉ. Praktické ukázky, jak to vše zvládat....


Den (pro) pěstounství v Chocni 15.9. 2019 

Přijďte s námi strávit příjemný čas na krásném místě a přitom se dozvědět něco nového. Odkaz na událost zde: https://www.facebook.com/events/1665326400264138/ 


První výročí za námi :-)

V květnu uplynul rok od samostatné činnosti doprovázení pěstounských rodin. V průběhu dvanácti měsíců se uskutečnily čtyři semináře pro pěstouny, otevřela se pro Vás nová kancelář v Chrudimi na adrese Čs. Partyzánů 26. V červnu došlo také na rozšíření naší činnosti i na spádová území města Pardubic. V září opět odstartujeme sérii vzdělávacích seminářů na téma: "Jak to vše zvládat?", "Jak nás vidí děti?", "Tresty ve výchově dětí - ano, nebo ne?", "Jak mluvit s dítětem o biologických rodičích". Příští rok budeme pod záštitou Pardubického kraje organizátory "Dne pro pěstounství". Čeká nás tedy další rok plný práce, radostí ale i starostí. Chci Vám tímto poděkovat za podporu, kterou mi dáváte a která je pro mě motivací služby pro Vás co nejlépe vylepšovat. Je pro mě velmi důležité, abyste věděli, že tu jsem pro Vás a že v tom nikdy nebudete sami!


Otevření nových prostorů v Chrudimi  

Od 01. 12. 2018 jsou pro Vás otevřeny nové prostory v Chrudimi na adrese Čs. Partyzánů č.p. 26, které je možné využít po předchozí telefonické dohodě pro konzultace s osobami pečujícími a dětmi jim svěřenými do péče. Věřím, že se Vám nové prostory budou líbit. 

Vzdělávání pro pěstouny v roce 2019 

Specifika dětí v NRP I. a II. 

19 .2. 2019 a 16. 4. 2019 se uskuteční vzdělávání pro pěstouny na téma "Specifika dětí v NRP". Jedná se o velmi široké téma. V rámci semináře se zaměříme na poruchu attachmentu, důležitosti lásky a bezpečí pro dítě, co umí udělat s dětskou psychikou pocit strachu a nedůvěry, dlouhodobé vystavení dítěte úzkostnému nebo děsivému jednání rodiče a situacím, kdy je rodič zdrojem bezpečí a zároveň strachu. Cílem tohoto vzdělávacího bloku je uvědomění si, že pěstoun je pro dítě bezpečnou základnou, zdrojem útěchy a bezpečí.